Co się bardziej opłaca? Wynajem długoterminowy czy krótkoterminowy? Bierzemy pod lupę nadmorskie inwestycje

Inwestorzy posiadający nieruchomości nad Bałtykiem zawsze stają przed ważnym pytaniem – co się bardziej opłaca? Wynajem długoterminowy? Najem krótkoterminowy? A może oba? Jak wynajmować, aby zapewnić sobie dochodowy apartament? Więcej w artykule.

Czym jest wynajem krótkoterminowy?

Krótkoterminowy wynajem nieruchomości to sytuacja, gdy ktoś wypożycza mieszkanie, dom albo inne miejsce na bardzo krótki okres, na przykład na parę dni, tygodni lub miesięcy. Zamiast wynajmować pokój, wypożycza się całe mieszkanie lub dom. Turyści często korzystają z krótkoterminowego wynajmu, ze względu na większą wygodę i często niższy koszt niż mały pokój w hotelu.

Wady i zalety wynajmu krótkoterminowego nad morzem

Krótkoterminowy najem mieszkania zdaje się być idealną opcją pod względem zarobkowym. Rzesze turystów lgnących nad Morze Bałtyckie, i to nie tylko w sezonie, to sposób na to, aby w ciągu tygodnia osiągnąć dochód równy wartości miesiąca wynajmu długookresowego. Zaglądamy na portal Booking.com, gdzie za 6 nocy dla 2 osób w Ustroniu Morskim można zapłacić nawet 3,5 tys. zł. Oznacza to szybki zwrot z inwestycji.

W opozycji do wysokiego zarobku stoi nieprzerwane zarządzanie najmem. Ciągłe rotacje w wynajmie i obowiązek pozostawania w kontakcie z klientami wymaga od właściciela stałego bycia w gotowości. Sprawia to, że jest to praca 24/7. Można oczywiście powierzyć obowiązki związane z obsługą i zarządzaniem rezerwacjami osobie wykwalifikowanej. Jednak będzie to wymagało zmniejszenia swoich zysków i to o niemałą sumę.

Należy także wziąć pod uwagę stale zmieniający się rynek. Wynajem mieszkania na kilka nocy staje się coraz popularniejsze. W największych miejscowościach nadmorskich typu Gdynia i Sopot, mówimy o tysiącach baz noclegowych. Na tak nasyconym rynku może być trudno się przebić, a początkowy okres wynajmu będzie ciężki. Czas rozruchu może potrwać nawet kilka miesięcy. W tym wypadku warto przemyśleć wynajem w mniejszych miejscowościach nadmorskich. Dobrym pomysłem będą nieruchomości Ustronie Morskie, które dopiero od niedawna cieszą się powodzeniem. Wielu właścicieli mieszkań jeszcze nie zdążyło zauważyć potencjału tego miejsca – a turyści owszem.

Dodatkowo, duża rotacja wczasowiczów wpływa na większą możliwość napotkania na nieuczciwego najemcę. Przyjezdni odwiedzają nadmorskie kurorty w różnym celu. Często są to wyjątkowe okazje, jak wieczór kawalerski czy sylwester. Podczas takich imprez trzeba liczyć się z tym, że mieszkanie może zostać zniszczone, co znacznie zwiększa koszty utrzymania nieruchomości, a ponadto komplikuje późniejszy wynajem. Jeśli zostanie połamane łóżko, ciężko będzie wymienić je w ciągu 5 godzin. Często klienci, którzy mieli nas odwiedzić po tak szalonym weekendzie, są zmuszeni zrezygnować z wynajmu, a inwestor zostaje bez obłożenia przez kolejny tydzień.

Czym jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długookresowy to sytuacja, gdy ktoś wypożycza mieszkanie, dom lub inne miejsce na znacznie dłuższy okres, zwykle na kilka miesięcy lub nawet kilka lat. To oznacza, że najemca będzie miał dostęp do nieruchomości przez dłuższy czas, podobnie jakby była jej właścicielem, ale wciąż płaci czynsz lub opłatę za korzystanie z tego miejsca. Taka opcja najmu jest bardziej stabilna w porównaniu do krótkoterminowego wynajmu, co może być korzystne dla osób, które chcą osiedlić się na dłużej lub potrzebują stabilnego lokalu do mieszkania, lub prowadzenia działalności.

Najem długoterminowy – zalety i wady

W przypadku wynajmu długoterminowego przychód z inwestycji może być niższy. Waha się on w granicach ok. 2000 – 3000 zł miesięcznie. Oczywiście zależy to od wielkości apartamentu, stanu nieruchomości, jej lokalizacji czy dodatkowych udogodnień. Biorąc pod uwagę Ustronie Morskie – nieruchomości na sprzedaż dostępne są zaledwie kilkaset metrów od morza, mają widok na Bałtyk, a do dyspozycji mieszkańców jest basen, sala fitness czy taras na dachu. Wysoki standard mieszkania pozwala uzyskać wyższą cenę niż mniej atrakcyjne zakwaterowanie.

Wynajem długoterminowy obejmuje mniejsze zaangażowanie właściciela nieruchomości niż w przypadku najmu na doby. Umowa najmu trwa zazwyczaj od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Dlatego ma się większą swobodę i mniej obowiązków, co sprawia, że faktycznie można korzystać z życia, w trakcie gdy nieruchomość zarabia na siebie.

Ponadto ten rodzaj wynajmu to lokatorzy, których znasz i masz z nimi stały kontakt (przynajmniej w większości wypadków). Z pewnością jest to bezpieczniejsza sytuacja, jeśli chodzi o stan Twojego lokalu. Dodatkowo każda umowa zawiera kaucję – pieniężne zabezpieczenie, które pozwoli Ci pokryć straty w razie jakiegokolwiek incydentu.

Najem krótko czy długoterminowy – na jaki się zdecydować?

W tej kwestii istnieje tylko jedna dobra odpowiedź: TO ZALEŻY. Jeśli chcesz, aby wynajem mieszkania był Twoim głównym źródłem utrzymania, chcesz zainwestować maksimum swojego czasu, żeby w przyszłości móc zbierać tego owoce – warto wynająć mieszkanie na krótko. Bez pośredników, bez dodatkowej obsługi. Oznacza to, że trzeba zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Rekompensatą za „poświęcenie” będzie wyższa stopa zwrotu, przez co lokal będzie szybciej generować większe zyski.

Mniejszy comiesięczny przychód to domena długoterminowego rodzaju najmu. Wynajmowanie nieruchomości na kilka miesięcy lub lat z pewnością odciąży Cię od ciągłego nadzorowania posesji, a zarazem zagwarantuje stabilne i regularne wpłaty na Twoje konto. Bez względu na to, na jaki rodzaj najmu się zdecydujesz, warto pamiętać, że dach nad głową to rzecz pierwszej potrzeby, jak jedzenie. Ponadto jeśli jesteś w stanie zrobić z mieszkania naprawdę ciekawe i wyjątkowe miejsce, zawsze znajdziesz chętnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

side-logo-1

Hendon

At vero eos et accusam et iusto odio

At vero eos et accusamus et iusto odio digniss iducimus blan ditiis