Zakup lokalu w Ustroniu: Rynek wtórny czy pierwotny?
Podjąłeś decyzję – chcesz zamieszkać nad morzem. Nawet wiesz gdzie – w Ustroniu Morskim. Jednak trapi Cię jedna kwestia… mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Nie zdecydujemy za Ciebie, jednak chętnie podpowiemy, jakie zalety i wady mają oba te rozwiązania.
Ile kosztują lokale nad morzem?
Zakup mieszkania w nadmorskiej lokalizacji kojarzy się wielu z dużym wydatkiem. Czy na pewno? Jeśli chcemy nabyć mieszkanie np. w Juracie czy Sopocie – kwota lokalu faktycznie może nas zszokować. W tych miejscowościach cena za m² potrafi wynieść nawet 30 tys. zł. Jak sytuacja wygląda w Ustroniu Morskim?
Nieruchomości na zachód od Trójmiasta cieszą się korzystniejszymi cenami dla inwestorów. W tych rejonach ceny za m² zaczynają się już od 9 tys. zł. Wszystko oczywiście zależy od usytuowania mieszkania, jego stanu technicznego czy dodatkowych udogodnień.
Nieruchomości z rynku wtórnego – idealna okazja czy lekkomyślność?
Wśród osób, które szukają mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego, panuje błędne przekonanie, że kupując apartament, który był już wcześniej zamieszkiwany – będzie on tańszy. Często niestety jest na odwrót. Pomimo tego, można znaleźć także prawdziwe perełki w naprawdę atrakcyjnej cenie. Niestety niższa kwota może znaczyć, że lokal nie jest w tak idealnym stanie, jakbyśmy sobie tego życzyli. Warto mieć na względzie, że mieszkania dotychczas użytkowane wymagają sporego wkładu w naprawy i renowacje.
Wyobraź sobie, że kupujesz swój wymarzony apartament w Ustroniu Morskim – blisko morza, spory metraż, no i niezwykle korzystna cena! Co prawda wnętrze nie zachwyca, ale to kwestia przeprowadzenia remontu. I wtedy wszystko się zaczyna… Niedrożna kanalizacja, odpadający tynk ze ścian oraz wiekowa elektryka. Wymieniając wszystkie elementy, narażasz się na ogromne koszta, które znacznie nadwyrężą Twój budżet.
Jeśli nie chcesz, aby spotkał Cię ten czarny scenariusz, musisz dokładnie przemyśleć swoją inwestycję. W tym celu warto zaczerpnąć rady specjalisty, który oceni ogólny stan budynku i podpowie, o co zapytać obecnego właściciela mieszkania.
Czy apartamenty z rynku pierwotnego mogą być budżetowym rozwiązaniem?
Podstawową różnicą między rynkiem pierwotnym a wtórnym jest to, że mieszkania na rynku pierwotnym są zazwyczaj nowe i oferują nowoczesne rozwiązania, które mogą obniżyć koszty utrzymania. Rozwiązanie to może w dłuższym okresie okazać się bardziej opłacalną inwestycją. Co do kredytu, niezależnie od wyboru rynku, prawdopodobnie zdecydujesz się na jego zaciągnięcie. Mieszkanie z rynku pierwotnego to inwestycja o wielu aspektach – łatwiej je sprzedać lub wynająć za wyższą cenę niż nieruchomość z rynku wtórnego.
Nowe mieszkanie nie zawsze oznacza wyższą cenę. Czasami wartość nieruchomości na rynku wtórnym rośnie z czasem, na przykład ze względu na atrakcyjną lokalizację. Ponadto, kupując mieszkanie od dewelopera, masz gwarancję, że przez pięć lat po zakupie będzie on odpowiedzialny za naprawę wszelkich wad technicznych, które nie wynikają z Twojej działalności. Czynsz jest zazwyczaj niższy niż w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, co wynika z lepszego stanu budynku. Infrastruktura osiedla jest zazwyczaj nowoczesna i dobrze rozwinięta, z windami, garażami i miejscami parkingowymi. A standard wykończenia jest zazwyczaj wyższy niż na rynku wtórnym.
Gdzie można znaleźć mieszkania na sprzedaż nad morzem?
Miejsc, w których można znaleźć mieszkania na sprzedaż w Ustroniu Morskim, nie brakuje. Jeśli przejrzałeś już wszystkie znane portale z ogłoszeniami, warto zajrzeć na dedykowane strony danego projektu. Można tam zapoznać się z całą nieruchomością i w łatwy sposób nawiązać kontakt z osobą odpowiedzialną za sprzedaż. Apartamenty w malowniczej okolicy zaledwie 100 m od morza można kupić w atrakcyjnej cenie, nie martwiąc się o jakość wykonania.