Jak urządzić apartament przeznaczony na wynajem?

Wykończenie mieszkania to spore wyzwanie. Trzeba wykazać się nie tylko zmysłem estetycznym, ale też umiejętnością przewidywania, czy stosowane rozwiązania sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, gdy zamiast dla siebie, urządzasz apartament przeznaczony na wynajem.

 

Skorzystaj z naszych rad, żeby nie wydać fortuny i przystosować przestrzeń dla gości o różnych preferencjach.

Co jest niezbędne w apartamencie wynajmowanym turystom?

Zacznijmy od podstaw. Nieruchomość oferowana w nadmorskiej miejscowości to przede wszystkim miejsce na nocleg. Dlatego też wygodne łóżko to podstawa. 

 

Jeśli odwołasz się do swoich prywatnych doświadczeń, to z dużym prawdopodobieństwem przypomnisz sobie ładnie urządzony apartament z niewygodnym materacem. Ten mankament ma olbrzymi wpływ na odbiór całości. Zainwestuj więc w duże łóżko do sypialni i komfortową, rozkładaną kanapę. 

 

Goście z pewnością będą też korzystać z łazienki. Podczas urządzania apartamentu na wynajem lepiej, jeśli zdecydujesz się na kabinę prysznicową niż wannę.

 

Praktycznym rozwiązaniem, które ułatwi utrzymanie porządku, będą szafki, w których schowasz zapas środków chemicznych oraz artykułów higienicznych. 

 

Czy warto wstawiać pralkę? Jeśli masz na to wystarczająco miejsca, z pewnością będzie to dobry pomysł. Goście korzystający z apartamentów mają nieco inne wymagania niż ci, którzy preferują hotele. Możliwość wyprania rzeczy jest postrzegana przez nich jako spore udogodnienie.

 

W kuchni lub przeznaczonym do przygotowania posiłków aneksie warto umieścić podstawowe sprzęty AGD. Z pewnością przyda się kuchenka mikrofalowa oraz czajnik. W szafkach umieść kilka kompletów naczyń. Pamiętaj też o takich drobiazgach jak ściereczki czy worki na śmieci.

 

Ważny mebel to także stół, przy którym bez problemu usiądzie kilka osób. W tym miejscu goście będą mogli zjeść posiłki czy odpocząć. Telewizor nie jest niezbędny, ponieważ wiele osób korzysta z własnego sprzętu, czyli ogląda progamy i filmy na laptopie lub tablecie. Jednak nadal jest to urządzenie, o które pyta część gości.

Dodatkowe wyposażenie apartamentu na wynajem, które podnosi jego wartość

Dobrym tropem pozwalającym zdecydować, co umieścić w mieszkaniu dla turystów, jest też to, jaki standard chcesz oferować. Apartamenty z podstawowym wyposażeniem są tańsze niż te, które zapewniają szereg udogodnień.

 

Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości usług, a tym samym planujesz drożej wyceniać pobyty, miłym gestem będzie ekspres do kawy oraz zmywarka udostępniona w kuchni.

 

Weź też pod uwagę, że coraz więcej osób pracuje zdalnie. Popularne staje się łączenie wakacji z realizacją obowiązków zawodowych. Jeśli umieścisz w apartamencie nawet niewielkie biurko i wygodne krzesło, możesz liczyć na rezerwacje także poza sezonem turystycznym. Podczas urządzania apartamentu na wynajem zastanów się, czy znajdziesz przestrzeń na aranżację miejsca do pracy.

 

Z kolei kącik dla dzieci, z kilkoma zabawkami czy kolorowankami, to wyraźny sygnał, że mile widziane są rodziny. Przygotowanie takiej przestrzeni nie jest zbyt kosztowne, a zdecydowanie pozwala się wyróżnić na tle innych ofert.

Czy opłaca się inwestować w droższe materiały wykończeniowe oraz lepszy sprzęt?

Równie ważna, jak meble i urządzenia, jest również estetyka apartamentu. Często decyduje ona o tym, czy gość będzie zainteresowany rezerwacją pobytu. Pozytywne pierwsze wrażenie robią jasne, schludne wnętrza. Dlatego, planując aranżację mieszkania nad morzem, postaw na podstawowe kolory oraz naturalne materiały.

 

Właściciele nieruchomości inwestycyjnych zastanawiają się również, czy lepiej będzie zdecydować się na tańsze rozwiązania, czy też zainwestować w lepszą jakość.

 

Z naszego doświadczenia wynika, że budżetowe wykończenie szybciej się niszczy. Trzeba zatem częściej wykonywać różne naprawy i przeprowadzać remonty. Przy wyborze poszczególnych materiałów wykończeniowych oraz elementów wyposażenia kieruj się ich praktycznością. Postaw na panele o wysokiej klasie ścieralności oraz blat, na którym nie będzie widać zarysowań.

 

Takie podejście sprawi, że początkowa inwestycja z czasem zacznie generować zysk. Apartament stanie się łatwiejszy do utrzymania w czystości, a trwałe elementy nie odznaczą się zbyt szybko oznakami użytkowania. Będziesz w stanie oferować wysoki standard, który przyciągnie nawet bardzo wymagających klientów.

Jak zorganizować przestrzeń, gdy z apartamentu korzystają zarówno właściciele, jak i goście?

Najpopularniejszym modelem zarządzania nieruchomością inwestycyjną jest łączenie wynajmu z prywatnym wykorzystaniem apartamentu. To połączenie stawia kolejne wyzwanie podczas urządzania.

 

Przede wszystkim trzeba założyć, że z miejsc takich jak łazienka oraz kuchnia będą korzystać zarówno goście, jak i właściciele. Jeśli mieszkanie jest na tyle duże, możesz przeznaczyć jedno z pomieszczeń na strefę prywatną. Zamknij ją wtedy na klucz i nie udostępniaj go wynajmującym.

 

W przypadku nieruchomości o mniejszym metrażu dobrym rozwiązaniem będzie wydzielenie oddzielnej szafy, w której schowasz osobiste przedmioty. Możesz trzymać tam pościel, oddzielny komplet naczyń lub inne potrzebne Ci rzeczy. To najlepszy kompromis między zachowaniem prywatności a udostępnianiem nieruchomości wynajmującym. 

 

Uniwersalność, funkcjonalność oraz harmonijne dopasowanie wszystkich elementów to kluczowe zasady, którymi warto się kierować podczas urządzania apartamentu. Stosując się do nich, stworzysz miejsce, które spełni oczekiwania gości oraz zapewni Ci dostęp do komfortowego, sezonowego mieszkania.

side-logo-1

Hendon

At vero eos et accusam et iusto odio

At vero eos et accusamus et iusto odio digniss iducimus blan ditiis