W jakie nieruchomości nad morzem można zainwestować?

Możliwość zakupu nieruchomości, która ma przynieść zysk, z jednej strony jest dużą szansą, z drugiej stwarza pewne zagrożenia. Z uwagi na duże zainteresowanie pojawia się coraz więcej ofert deweloperów. Poza klasycznymi apartamentami czy domkami kuszące wydają się też nowoczesne aparthotele. Czy każda z tych nieruchomości jest rzeczywiście dobrą decyzją?

Na czym polega inwestowanie pasywne?

Przede wszystkim należy przyjąć, że zakup nieruchomości to lokata długoterminowa. Jedynie osoby związane z branżą lub dysponujące bardzo dużym budżetem decydują się na to, aby w krótkim czasie kupować i sprzedawać kolejne lokale. Dla większości zainteresowanych jest to dosyć prosty i szeroko dostępny sposób na inwestowanie pasywne. 

Przy takim podejściu zysk jest rozłożony w czasie. Plusem jest z pewnością to, że taka decyzja nie wiąże się z dużym ryzykiem straty. Nieruchomości położone w atrakcyjnych lokalizacjach z roku na rok są coraz droższe. Nawet przy założeniu, że apartament będzie przeznaczony tylko na własny użytek, to można przyjąć, że jego zakup to opłacalna decyzja.

Aparhotel, domek, mieszkanie. Jakie są plusy i minusy tych nieruchomości?

Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości pasywnych, czyli przeznaczonych np. na wynajem, mają wiele możliwości wyboru. W miejscowościach położonych nad Bałtykiem powstają nowe inwestycje. Klienci mają do wyboru dwie klasyczne opcje, czyli apartamenty oraz domki. Pojawiają się też nowości, takie jak aparthotele czy mieszkalne kontenery. 

Najbezpieczniejsza opcja, która ma jednocześnie wiele innych plusów, to znane z budownictwa miejskiego apartamentowce. Jest to nieruchomość przeznaczona dla tych, którzy chcą wygodnie spędzać czas w swoim mieszkaniu. Nie trzeba martwić się o takie kwestie jak utrzymanie terenu wokół czy wykonywanie napraw budynku. Zapewniony jest także dostęp do ogrzewania i wywozu śmieci.

Mieszkanie wakacyjne można też bez problemu wynająć w najmie krótkoterminowym. Nawet jeśli taką ofertę udostępnia się tylko sezonowo, to można liczyć na zysk z nieruchomości, który przekracza roczny dochód ze stałego udostępniania lokalu. Jest to zatem dobry wybór dla osób, które chcą regularnie na tej inwestycji zarabiać.

Z kolei domek zadowoli tych, którym zależy na większej niezależności oraz poczuciu swobody. Właściciele takich nieruchomości mają większy wpływ na układ pomieszczeń oraz zagospodarowanie terenu wokół budynku. Trzeba się jednak liczyć z tym, że samodzielny dom oznacza większy nakład pracy włożony w utrzymanie go w dobrym stanie.

Alternatywą, którą warto brać pod uwagę, są budynki w zabudowie szeregowej. Taka inwestycja powstała w Rezydencji Ustronie Morskie. To idealny kompromis dla tych, którzy preferują prywatną przestrzeń, połączony z wygodą, jaką daje typowe mieszkanie. To także przykład nieruchomości pasywnej, którą bez większego problemu będzie można wynająć.

Osobną grupę stanowią nowości proponowane przez deweloperów. Takim szczególnym przykładem w branży są aparthotele. Z założenia ma to być połączenie budynku mieszkalnego z udogodnieniami, jakie oferują obiekty turystyczne. Pod tym pojęciem mogą kryć się obiekty o bardzo różnym standardzie.

Czasami ich wyposażenie oraz standard wykończenie nie odbiega od typowych apartamentów nad morzem. Niestety, nazwa aparthotel bywa też czasem wykorzystywana jako chwyt marketingowy. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się wszystkim szczegółom przed podpisaniem umowy. 

Czym się kierować, wybierając nieruchomość inwestycyjną?

Decydując się na inwestowanie pasywne, dobrze jest nie tylko brać pod uwagę „tu i teraz”, ale też to, co będzie się działo za kilka lat. Dlatego też warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

Pierwsza z nich to wybór lokalizacji. Większość turystów, którzy wynajmują kwatery nad morzem, ceni sobie spokój, swobodny wypoczynek i bliski dostęp do różnych atrakcji. Dlatego lepiej zdecydować się na nieruchomość położoną na obrzeżach miast niż w jego centrum. Ważne kryterium to także odległość od linii brzegowej. Warto, aby w drodze na plażę nie trzeba było przebywać długiej trasy.

Poza miejscem istotny jest także standard lokalu. Chodzi zarówno o to, jak prezentuje się on wizualnie, jak i pod kątem funkcjonalności. Warto też zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów. To one mają wpływ na to, jak będzie wyglądał budynek za kilka lat. Dobrym pomysłem będzie zapoznanie się ze starszymi inwestycjami wykonywanymi przez dewelopera. 

Zakup nieruchomości nad morzem to praktycznie gwarancja zysku. Jednak od szczegółów decyzji zależy to, ile tak naprawdę zarobisz. Warto zatem brać pod uwagę różne aspekty, które finalnie przyczynią się do sukcesu.

side-logo-1

Hendon

At vero eos et accusam et iusto odio

At vero eos et accusamus et iusto odio digniss iducimus blan ditiis