Wady i zalety inwestowania w nieruchomości. Czy naprawdę można na tym zarobić?

Budowanie kapitału i lokowanie zgromadzonych środków nie jest już tylko domeną inwestorów. Tym tematem coraz częściej interesują się też osoby, które myślą o zabezpieczeniu swojej przyszłości. Kupno nieruchomości uważane jest jako najlepszy wybór dla tych, którzy nie chcą zbytnio ryzykować. Zastanawiasz się na tym krokiem? To rzeczywiście dobry sposób, aby zbudować swój dochód pasywny. Jednak Twój ostateczny zysk zależy od kilku ważnych czynników.

Czy kupno nieruchomości to pewna inwestycja?

Różni doradcy finansowi powtarzają jak mantrę, że na kupnie mieszkania lub domu nie można stracić. Owszem, ale czasami wartość nieruchomości nie wzrasta tak, jak tego oczekujesz. Wszelkie oferty, które wydają się na pierwszy rzut oka świetną okazją, mogą mieć swoje drugie dno. Dlatego nie bierz pod uwagę wyłącznie atrakcyjnej ceny, lecz uważnie przyjrzyj się samemu budynkowi oraz jego lokalizacji.

 

Budując dochód pasywny, dobrze jest myśleć zarówno o teraźniejszości, jak i o tym, co będzie się działo w przyszłości. Kupowanie mieszkania w mało atrakcyjnej lokalizacji na obrzeżach miasta zawsze będzie obarczone większym ryzykiem niż wybór w apartamentu w ścisłym centrum.


Co zrobić, jeśli masz ograniczony kapitał? Możesz rozważyć mniejszy metraż lub wyższą kondygnację. Specyfika mieszkań inwestycyjnych czy apartamentów na wynajem jest bowiem nieco inna niż nieruchomości kupowanych na własny użytek. Dużo bardziej liczy się atrakcyjna lokalizacja niż inne kwestie.

W dużym mieście czy w miejscowości turystycznej? Gdzie kupić mieszkanie?

Na duży zysk możesz liczyć, gdy zdecydujesz się na zakup mieszkania w jednym z największych polskich miast. Cena nieruchomości jest w nich wysoka, ale masz pewność, że w perspektywie kilkunastu lub kilkudziesięciu lat sporo zarobisz. Dlaczego warto kupić coś w dużej aglomeracji? Przede wszystkim tam, gdzie dużo się dzieje, jest też wiele możliwości.

 

Możesz potraktować mieszkanie jako lokatę kapitału i okazjonalnie z niego korzystać. Jednak dużo bardziej popularny model w budowaniu dochodu pasywnego to wynajmowanie nieruchomości. Zainteresowanie takimi ofertami jest olbrzymie. Mieszkań poszukują studenci, pracownicy korporacji okresowo pracujący w innym mieście lub osoby przyjeżdżające do Polski z zagranicy. 

 

Warto jednak brać pod uwagę pewne mankamenty związane z tym rozwiązaniem. Inwestowanie w nieruchomości jest bardzo popularne, zatem powinieneś przygotować się na to, że będziesz konkurować z wieloma osobami, oferującymi podobne usługi. Wynajem długoterminowy to także większe ryzyko zniszczeń i konieczność przeprowadzania częstszych remontów. Dlatego warto się dodatkowo zabezpieczyć i mieć odłożone środki na czas, gdy w mieszkaniu nie będzie lokatorów lub powstanie konieczność wymiany wyposażenia.

 

Alternatywą dla inwestycji w tradycyjne mieszkania jest kupno apartamentu nad morzem lub w turystycznej miejscowości innego typu. Niezależnie od tego, czy kupisz nieruchomość na własny użytek, czy też zdecydujesz się na udostępnianie jej gościom, możesz liczyć na spory zysk.

 

Ceny mieszkań nad Bałtykiem stale rosną i często jest to najwyższy skok w skali całego kraju. Do tego wynajem apartamentów nad morzem nie jest już tylko sezonowym sposobem na zarobienie pieniędzy. Jeśli kupisz nieruchomość w atrakcyjnej lokalizacji, możesz znaleźć chętnych na pobyt przez cały rok. 


Czy są zatem minusy takiego rozwiązania? Przede wszystkim jest to duża inwestycja, zatem potrzebny będzie Ci większy kapitał. Jak w przypadku każdej nieruchomości, także apartament inwestycyjny nad morzem to decyzja podejmowana z myślą o przyszłości. Zatem na zysk rzędu kilkunastu procent możesz liczyć dopiero za kilka lat.

Sposoby na zwiększenie zysku z inwestycji

O ile wynajmowanie mieszkań w dużych miastach jest powszechną praktyką, o tyle apartamenty nad morzem często pozostają w rękach właścicieli. Perspektywa tego, że w każdym momencie można skorzystać z tak atrakcyjnej lokalizacji, jest niezwykle kusząca. 

 

Jednak myśląc o tym, że w ten sposób będziesz budować swój kapitał, warto brać pod uwagę również udostępnianie obiektu gościom. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z firmą zarządzającą apartamentami, możesz połączyć zalety samodzielnego korzystania z Twojego mieszkania nad morzem z budowaniem zysku z wynajmu krótkoterminowego. Specjaliści zajmujący się obsługą takich obiektów oferują kompleksowe usługi, które obejmują zarządzanie grafikiem rezerwacji, obsługę gości, a także sprzątanie.


Inwestowanie w nieruchomości to nadal dobry sposób na finansowe zabezpieczenie Twojej przyszłości. Jednak, aby zminimalizować ryzyko i podjąć dobrą decyzję, zdecyduj się na atrakcyjną lokalizację, która otworzy przed Tobą wiele możliwości. Kupno apartamentu nad morzem to jeden z najlepszych sposobów na pewną inwestycję.

side-logo-1

Hendon

At vero eos et accusam et iusto odio

At vero eos et accusamus et iusto odio digniss iducimus blan ditiis